3 Haziran 2012 Pazar

Yöresel Bir Lezzet:


İncir Tatlısı

Çocukluğumdan kalan bir tat. Annemin beni çok seviyor diye incir uyuşturması yaptığı daha dün gibi aklımda. Tabi o zamanlar el blendırı gibi aletler yoktu. İncirler olabildiğine ufak doğranır ve şekerle ezebildiğin kadar ezerdin. O zaman da incirler dibine çöker bense tatlının üstünü yer altını anneme bırakırdım. Şimdi teknoloji gelişti tabi, ama ben yinede annemle yemeyi çok seviyorum. O günlerin sıcaklığıyla size çok güzel bir tarif sunuyorum. Afiyet olsun.


Malzemeler:
1 lt süt
10-13 adet kuru incir
2-3 yemek kaşığı toz şeker

Yapılışı:
Süt kaynatılır. Diğer taraftan incirler küçük parçalara ayrılır. İncirlerin üzerine toz şeker serpilir. Eğer incirler çok yumuşak ve bal gibi kıvamdaysa az şeker biraz daha sert ise en fazla 3 yemek kaşığı toz şeker katılır. Kaynayan sütten 1-2 kepçe süt incirlerin üzerine dökülüp el blendırı ile iyice parçalanır. Kaynayan sütün tamamı eklenip bir iki kez daha blendır çalıştırılır. Krep kıvamındaki karışım kepçe ile kaselere boşaltılıp aynı yoğurt uyutur gibi sıcak yerde üstü kapalı bekletilip kıvamı tutunca buzdolabına alınır. Afiyet olsun. 
Not:Ben kalorifer peteği veya fırında düşük ısıda 5 dakika bekletiyorum.

4 yorum:

 1. SÜT ILIK OLACAK YANİ YOĞURT MAYALAR GİBİMİ OLACAK ISISI YOKSA ISISI FARK ETMİYOR MU.BU ARADA İNCİR YERİNE KAYISI YAZMIŞSINIZ.ELLERİNİZE
  SAĞLIK

  YanıtlaSil
 2. Sonay Hanım uyarınız için çok teşekkürler. Süt kaynar olacak, ilk kaynamaya başladığında incirlerle sütü karıştırmaya başlayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. Kayısıları nereye koyacağız??*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarifi ilk yazdığımda kayısı yazmışım incir yerine. Düzelterek tekrar yayınladım.

   Sil